, 2022/7/2

A tökéletes resztelt máj titka. Pontosan tudod, milyen értékes táplálék a máj, szereted is, de otthon nem készíted, mert soha nem puhul meg? Eláruljuk, hogyan csináld a resztelt májat, hogy ne legyen kemény.

grated liver

Kezdjük egy kis névmagyarázattal: a resztelt jelző a pirítani jelentésű német rösten igéből származik. Ebben rejlik a lényeg: a félórán belül tálalható pörköltszerűséghez a májat tényleg csak pirítani kell, nem szabad párolni.

Lépésről lépésre

1. Friss borjú-, sertés- vagy baromfimájat használj. A marháé is puha lesz, ha tejben áztatod egy félórát. Mondj le a fagyasztott májról, mert a kiolvasztás során kiengedi magából az összes nedvet.

2. Tisztítsd meg a májat az erektől és a hártyáktól egy hegyes végű, éles késsel. Előtte merítsd forró vízbe egy percre, és könnyebb lesz lehártyázni.

3. Miután megmostad és szárazra törölted, vágd hüvelykujjnyi, 1,5-2 cm vastag csíkokra. Az ennél vékonyabb darabok kiszáradnak.

4. Alapnak használj minél több hagymát! Felkockázva dinszteld szalonnazsíron vagy olajon, amíg szétesik. Akárcsak a pörköltnél, ez adja az isteni szaftot.

5. Dobd a serpenyőbe a májat, és erős tűzön kevergetve pirítsd pár percig, amíg fehéredni kezd. Nem kell alá vizet önteni, sem lefedni.

6. A kifehéredett májat ízesítsd tetszés szerint borssal, majoránnával, pirospaprikával. Megsózni csak a legvégén vagy a tányéron szabad, mert a só elvonja a nedvességet, és a máj megkeményedik.

7. Fűszerezés után forgasd át a májat, majd néhány perc múlva emelj ki lapáttal egy darabot, és vágd félbe. Ha már puha és a közepéből nem folyik véres lé, vedd le a tűzről, mert minél tovább sütöd, annál keményebb lesz. Vastag aljú edényből azonnal szedd ki, hiszen abban akkor is tovább sül, ha már lekaptad a lángról!

8. Tálald sós főtt krumplival vagy párolt rizzsel, és kínálj hozzá céklát vagy más savanyúságot.

Tippek

Az idősebb májat elkészítés előtt szórd meg egyenletesen borssal, majd kend meg vékonyan olajjal, esetleg sertészsírral, és hagyd pácolódni egy napig. Finom puha lesz, akárhogy készíted el utána.

Resztelt csirkemáj és májpástétom - kettő az egyben

Elkészítés

A resztelt csirkemáj elkészítéséhez a zsíron megdinszteljük a megpucolt, félkarikákra vágott hagymát, a megtisztított és apróra vágott fokhagymát a felszeletelt paradicsomot és a paprikát - vagyis egy hagyományos lecsó alapot készítünk.

Amikor összeesett a zöldség, rádobjuk a csíkokra vágott csirkemellet, 5-8 percig pirítjuk, majd fűszerezzük az elmorzsolt húsleveskockával, a babérlevéllel, sóval és borssal.

Ha már majdnem puha a csirkemell, rádobjuk a félbe vagdosott csirkemájat. Amikor puha a máj is, meghintjük a pirospaprikával és majorannával, pár percig összeforraljuk vele.

Ha a resztelt májból pástétomot is készítünk, még langyosan, botmixer segítségével lepürésíthetjük, majd csatos üvegekbe töltve hűtőbe tesszük.

Ha hosszabb eltarthatóságot szeretnénk a májkrémünknek, olvasztott kacsazsírt öntünk a már megdermedt pástétom tetejére, és úgy tesszük a hűtőbe. A zsírréteg szépen lezárja, és időtállóbbá teszi a krémet.

Hagyományos resztelt csirkemáj

Elkészítés

A resztelt csirkemáj elkészítéséhez egy nagyobb serpenyőben felhevítjük az olajat és megdinszteljük rajta a félkarikára vágott vöröshagymát.

Amikor megvan, hozzáadjuk a szintén vékonyra szeletelt fokhagymát és a sűrített paradicsomot.

Lepirítjuk, megdinszteljük az egészet. Ekkor hozzáadjuk a csirkeméjat, és, ha már kifehéredett, fűszerezzük is.

Felöntjük egy pici vízzel és fedő alatt készre, szaftosra főzzük kb. 20 perc alatt.

Nagyon fontos, hogy ne főzzük tovább, mert kemény lesz a resztelt máj.

Remekül illik hozzá a főtt és a petrezselymes burgonya.